Haberler

İlçemizin Bilim Kahramanlarına Anlamlı Ödül

İlçemiz Kavacık mahallesinde öğrenim gören öğrenciler “Bilim Kahramanları Buluşuyor” turnuvasında en iyi takım ödülünü aldı. Öğrencilerin bu başarısına duyarsız kalmayan Belediye Başkanımız Ramazan Bahçavan ‘Voltran 2’ takımını ödüllendirdi.

Videoyu İzlemek için Tıklayın...
10 Mart 2016 Saat: 13:07

Bursa’da düzenlenen Bilimsel içerikli Uluslararası ‘Bilim kahramanları Buluşuyor’ turnuvasının Türkiye ayağına katılan Kavacık Ortaokulu ‘Voltran2’ takımı, hazırladıkları Robot tasarım, Yazılım sunumu ve Tema konusu kapsamında hazırlanan ‘Çöpe çözüm, Çöple çözüm’ projeleri ile Turnuvanın en iyi takımı olmayı başardılar. Bu başarı ile Dursunbey’i temsil eden öğrenciler, Belediye Başkanımız Ramazan Bahçavan’ın daveti ile ilçeye geldiler.

Öğrencilerin bu başarısı karşısında etkilenen Başkan Bahçavan Voltran 2 takımı ve öğrencileri öğle yemeğinde bir araya getirdi. Düzenlenen yemeğe İlçe Kaymakamımız Yaşar Aksanyar, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ümit Gökdemir  ve Kavacık Ortaokulu Müdürü Özkan Turhallı, öğretmenler Mehmet Kılınç ve Gonca Kanat katıldı. Yemek öncesinde öğrencileri tek tek kutlayan protokol geleceğin bilim insanlarını bu başarılarından dolayı kutladılar.  Yemek öncesi öğrencilerin başarı hikâyelerini dinleyen Kaymakamımız Yaşar Aksanyar ve Belediye Başkanımız Ramazan Bahçavan daha sonra ise öğrencilere 3 boyutlu puzzle hediye ettiler. Geleceğin bilim insanı olan öğrencilerin zekâ gelişimleri için böyle bir hediyeyi vermeyi uygun gördüklerini belirten Belediye Başkanımız Ramazan Bahçavan, büyük bir başarıya imza atan öğrencilere de her zaman destek olacaklarını belirtti.

Turnuva hakkında bilgi veren Öğretmen Mehmet Kılınç “Bilim Kahramanları Buluşuyor, 9-16 yaş arası çocuk ve gençlerin kendilerini ‘topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini’ sağlayan FİRST LEGO League isimli bilimsel içerikli uluslararası turnuvanın Türkiye ayağıdır. Amacı; çocuk, genç, yetişkin ve dezavantajlı grupların sosyal, doğa ve uygulamalı bilimler alanında çalışmalarını sağlayıcı, tanıtıcı, deneyim paylaşımına etkinlik artışına ve kapasite geliştirilmesine yönelik eğitim, öğrenim ve değişim programları gerçekleştirmektir. Turnuvanın bu sezonki içeriği ise takımları oluşturup robotları programlamak, test etmek, bir fikir bulup araştırmak, çözüm bulmak ve bir proje oluşturmaktır. Bilim kahramanları derneğinin 2015-2016 yılı Türkiye turnuva tema konusu ‘Çöpe çözüm, Çöple çözüm’ olarak belirlendi. Bizde turnuvaya 7 öğrenci, 2 takım koçtan oluşan Voltran 2 takımıyla katıldık. Takımımız 28 okul takımı arasından En iyi takım ödülünü almaya hak kazandı. Hazırladığımız robot ‘a öğrencilerimiz ile birlikte çeşitli yazılımlar uygulayarak robotumuzu istediğimiz gibi yönlendirdik. Ayrıca ‘Çöpe çözüm, Çöple çözüm’ teması kapsamında da bir sunum hazırlayarak takım ruhumuzu jüriye göstererek bu başarıyı elde ettik” dedi.

Yenilen yemeğin ardından öğrenciler ile yakından ilgilenen Kaymakamımız Yaşar Aksanyar ve Başkanımız Ramazan Bahçavan öğrenci ve öğretmenleri kutlayarak başarılarının devamını dilediler.

Yorum Yapmak için Tıklayınız.