Haberler

İlçemizde Kapalı Devre Sulama Sistemi Çalışmaları Başladı

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan Saz bölgesinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından başlatılan kapalı devre sulama sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Videoyu İzlemek için Tıklayın...
11 Ekim 2016 Saat: 10:47

Geçtiğimiz hafta saz bölgesinde Devlet Su İşleri tarafından başlatılan Kapalı Devre Sulama sistemi projesi yüklenici firmanın mevcut derede yapacağı ıslah çalışması ile başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan bu proje ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Projenin uzun zamandan bu yana planlandığını belirten Başkan Bahçavan, bu projenin Saz Bölgesinden başlayıp Çalca ve Aşağı sanayi bölgelerini kapsadığını belirtti. Bahçe ve tarla sulamalarının kapalı devre sulama sistemi ile bundan sonraki süreçte sulanacağını belirten Başkan Bahçavan, Sazda geçici olarak açılan kanalında kapatılarak suyun mevcut derede yapılacak ıslah çalışmasının ardından yine eski yerinden akmaya devam edeceğini belirtti.

PROJE DAMLA SULAMA VE YAĞMURLAMA SULAMA SİSTEMİNE UYGUN

Başkan Bahçavan yaptığı açıklamada; “Görmüş olduğunuz gibi Belediye Çalışmalarımızın yanında Hükümetimizin de Dursunbey’e yapmış olduğu yatırımlar bir taraftan devam etmekte. Devlet Su İşlerinin burada bir projesi vardı, geçmiş dönemlerden planlanan.  O proje hızlandı ve şu anda faaliyete geçti. Tabi vatandaşımızın merak ettiği bazı konular var. Bu alanda 17 metrelik kapalı bir havza var. Buradaki köprünün bulunduğu yere 2 metre derinliğinde, dört metre genişliğinde su alma yapısı yapılacak. Burada su kapaklarla şişirilerek bu su alma yapısından su 560’lık borularla Sazın beton yolu, panayır caddesi, Eminbey Caddesi üzerinden Üçeylül mahallesi tarafından da ki bahçelere buradan su götürülecek. Ayrıca Yeni cami tarafından da 325’lik bir boru ile Aşağı sanayi bölgesinde ki bahçelere su verilecek. Bu proje damla sulama ve yağmurlama sulama sistemine uygun basınçlı bir sistem olacak. Dursunbey’de yaklaşık Bahçe araları da dâhil olmak üzere 13 bin metre boru döşemesi yapılacak. Müteahhit arkadaşımız çalışmalara başladı. Bu işin normal şartlarda 2017’de bitirilmesi planlanıyor. Fakat Müteahhit Beyle görüşmemizde bu yıl içerisinde bu projeyi bitirebileceğini belirtti. Tabi bu bizim içinde sevindirici bir haber. Biliyorsunuz Eminbey Caddemizi ve Panayır Caddemizi geçici olarak asfalt atmıştık bu projeleri düşündüğümüz için. Her işte bir hayır vardır. O arada da Enerji Bakanlığına ulaştığımızda onlarda UEDAŞ’la görüştüler ve o iki caddede Elektrik telleri şu anda yer altına alınıyor. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından o caddelerde Asfaltlama ve parke çalışmaları da süratli bir şekilde yapılacak” dedi.

SAZ’A REKREASYON PROJESİ

Saz bölgesinde süren çalışmalarda geçici olarak açılan kanal ile ilgili iddiaları da cevaplayan Başkan Bahçavan; “Çalışmaların sürdüğü alandaki kanalda beton, membaa ve savak çalışması yapmamız için mutlaka bizim Suçıktı suyunu bir yerden baypas yapmamız gerekiyordu. İşte o baypası yaptık. Arazi kendi arazimiz. Onun içerisinden tabii bir kanalla geçirerek baypas yaptık. Tabi Saz bölgesinde bir hafriyat çalışması var. Sazdaki 23 dönüm artı yeni istimlak ettiğimiz 8 dönümle beraber 31 dönümde de bir peyzaj ve rekreasyon çalışmamız var. Balıkesir Büyükşehir Belediyemize projelerimizi verdik. Sağolsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur Beye de buradan teşekkürlerimi sunuyorum.  Saz bölgesinde bizim istediğimiz doğrultuda çok güzel bir rekreasyon projesi yapılacak.  Yani şu anda biz bazılarının konuştuğu gibi tabiatı falan maf ettiğimiz yok. Zaten burada bir kot çalışması yapmamız gerekiyor. Sazdaki şu anki kısma berki bazı yerlerinde 70 -80 santime kadar tekrar verimli toprak atarak burasını yükseltmek istiyoruz. İnşallah bu rekreasyon projemiz olduğunda, insanlar artık burada akşam, gündüz yürüyüşünü, sporunu yapabilecek. Buranın emniyeti sağlanmış pırıl pırıl ışıklandırılmış içinde vitamin kafelerin olacağı, insanların bisiklet ile rahat tur atabileceği çok güzel bir rekreasyon projemiz olacak” dedi.

Yorum Yapmak için Tıklayınız.