Haberler

Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi Kuruluş Protokolü İmzalandı

Dursunbey’de kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesi için çalışmalar tüm hızıyla sürerken Bakanlık tarafından 2017 yatırım planına alınacak olan Organize Sanayi’nin müteşebbis heyet, yönetim ve denetim kurulu Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur başkanlığında oluşturuldu.

Videoyu İzlemek için Tıklayın...
29 Kasım 2016 Saat: 09:22

Belediye Başkanlığı görevine gelir gelmez İstihdam projeleri arasında gündeme aldığı Organize Sanayi Bölgesi için büyük çaba harcayan Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, yaklaşık 6 yıl sürecek olan süreci 1 yıl gibi kısa bir sürede aşarak Organize Sanayi Bölgesi kurulması için büyük çaba harcıyor. Kurulum sürecinin en önemli aşamalarından birisi olan müteşebbis heyet, yönetim ve denetim kurulu aşaması da 28 Kasım Pazartesi günü Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde gerçekleşti.

BAŞKAN UĞUR’DAN DURSUNBEY OSB’YE YATIRIMCI SÖZÜ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur başkanlığında toplanan Organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyeti ve yönetim kurulu toplantısına Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar, Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Bilim Sanayi İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk, OSB yönetimi için belirlenen isimler ve Sanayiciler katıldı. Dursunbey’e kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, burada kurulacak olan fabrikaların İlçe ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Organize sanayi bölgesinin kurulacağı yer ile ilgili Başkan Bahçavan’dan detaylı bilgi alan Başkan Uğur, kurucu ortaklar ve yönetim kurulu ile ilgili de bilgi aldı. Başkan Bahçavan OSB’nin 2017 yılı Bakanlık yatırım planına alınması için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’lün kendilerine 29 Kasım tarihine kadar süre verdiğini bu tarihe kadar OSB’nin müteşebbis heyeti ve yönetiminin oluşmasını istediğini belirtti. OSB ve İlçe’ye kazanımları hakkında Başkan Uğur’a detaylı bilgiler veren Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, 2019 yılında burada ilk fabrikanın dumanını görmek istediklerini de ifade etti. Hükümetin yaptığı çalışma ve yatırımlar ile Balıkesir ve ilçelerinin cazibe merkezleri haline gelmeye başladığını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur şöyle konuştu: “Balıkesir devletin yapmış olduğu otoyollar, bölünmüş yollar, havaalanları ile cazip hale geliyor. Hem Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ne de önemli talepler var. Balıkesir hammadde olarakta çok zengin. Dursunbey orman envali ürünler ve madencilik ile önde. Kömürü var, bazaltı, kromu var. Tüketim bölgelerine de yakın bir ilçe Dursunbey. Yollarda bittiği zaman Dursunbey’e yatırımcıların geleceğine inanıyorum. Orası tek bir yatırımcıya bile verilebilir. Dursunbey otoyolların bitmesi ile çok değerli olacak. Ulaşım güzergahları üzerinde bulunduğu için. Konuşmaların ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’da Dursunbey OSB’ye yatırımcı desteğinde bulunacakları sözünü verdi ve OSB Kuruluş protokolüne ilk imzayı attı. OSB Müteşebbis heyeti ve yönetimi tarafından da imzalanan protokolü daha sonra Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı imzaladı. Kuruluş protokolü tamamlanan Dursunbey OSB 29 Kasım Salı Günü sabah saatlerinde Ankara’ya götürülerek Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teslim edildi.

Kuruluş protokolü imzalanan  Dursunbey OSB’de Kurucu ortaklar ise %60 ile Dursunbey Belediyesi, %20 ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, %6 ile Yatırım izleme ve Koordinasyon Başkanlığı, %7 ile Balıkesir Sanayi Odası, %7 ile Balıkesir Ticaret odası yer aldı. Müteşebbis heyet başkanı Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar seçilirken yönetim ve müteşebbis heyetlerde kurucu ortaklardan yetkililer yer aldı.

8 YIL SÜRECEK SÜREÇ 1 YILDA TAMAMLANDI

Gelişmeler hakkında açıklama yapan Dursunbey Kaumakamı ve Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi Kurucu Müteşebibis heyet Başkanı Yaşar Aksanyar; “Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi bugünden itibaren Bakanlığı gönderilecek ve artık tüzel kişilik kazanacak. Tabi görünen kısmı burası ama çok yoğun bir, bir buçuk yıllık gayret var. Ben bu gayretten ötürü Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan’ı tebrik ediyorum kutluyorum. Yaklaşık 7 – 8 sene sürecek bir periyodu çok verimli bir çalışmayla bir buçuk sene gibi kısa bir süre içerisinde Dursunbey’de Organize Sanayi’nin tohumları atıldı. OSB Dursunbey’de ki göçü tersine çevirmek durdurmak ve günümüz sanayi çağına uyumu yakalayabilmek için hepimizin de yakından takip ettiği bir işti. BU süreçte bizlere çok yoğun desteği olan Başta Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’ya ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür ediyorum” dedi.

ORADA KURULACAK FABRİKALAR GURBETÇİLERİMİZ VE BİZİM İÇİN MORAL KAYNAĞI OLACAK

Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi için gecesini gündüzüne katan Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan yaptığı açıklamada; “ Dursunbey Organize Sanayi Bölgemizin kuruluş protokolünü imzaladık. Müteşebbis heyetimizi, yönetim kurulumuzu oluşturduk. Yaklaşık bir, bir buçuk yıldan beri yoğun bir gayret içerisindeydik. Bugün %50’lik bir aşamaya geldik. Sayın Bakanımızı ziyaretimizde ve Bakanımızın Balıkesir’e geldiğinde bu konuları masaya yatırmıştık. Sayın Bakanımız Ay sonuna kadar bu evrakları yetiştiğimizde Dursunbey Organze Sanayi bölgesinin 2017 yatırım planına alınması ile ilgili söz verdi. Bu şu anlama geliyor. 2017 yılında Bakanlığımızın bize sağlayacağı destek ve krediler ile buranın alt yapısı, parselasyon olanları ve imar planlarını hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Biz vatandaşımıza şu sözü vermiştik. 2019 yılında seçimlere girmeden önce orda bir fabrikanın bacasının tüttüğünü görmek bizim en büyük kazanımımız olacak diye. Tabi Belediyeler genelde alt yapı, üst yapı, halkın yaşamını kolaylaştırıcı işler yapmasının yanında özellikle istihdam konusunda da aynı hükümetler gibi çalışması gerekiyor. Tabi çok zor aşamalardan geçtik. Bu aşamalarda bize desteğini her zaman sürdüren Sayın Valimize, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur beye, Sayın Kaymakamımıza, Sanayici arkadaşlarımıza, Sanayi İl Müdürümüze herkese çok teşekkür ediyorum. Tabi bizi bu konuda özellikle tetikleyen Sanayi Bölgeleri genel Müdürü Sayın Yaşar Öztürk beye, Sayın Bakanımıza da buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Az önceki toplantıda da görüldüğü gibi Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ‘inşallah orda ilk fabrika, hatta birkaç tane fabrika için müteşebbisi ben bulacağım. Siz yeter ki üzerinize düşen işleri yapın’ diye bizleri tembihledi. Buda bizim için sevindirici bir haber. Dursunbey gibi Balıkesir’in binde otuz üçle göç veren bir bölgesinde böyle bir fabrikanın olması özellikle dışarıda duran gurbetçilerimiz olmak üzere hepimiz için bir moral kaynağıdır” dedi.

 

Yorum Yapmak için Tıklayınız.