Haberler

Dursunbey Ericek Göleti Sulu Tarım ile Bölgeyi Canlandıracak

Balıkesir’in Dursunbey İlçesinde Devlet Su İşleri tarafından yapımına başlanan Ericek göleti 6 yerleşim yerinde tarımsal gelirde artışlar ile göç olgusundaki ekonomik etkileri devre dışı bırakması bekleniyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan bu göletin bölge için çok önemli olduğunu belirtti.

Videoyu İzlemek için Tıklayın...
03 Kasım 2016 Saat: 10:50

Geçtiğimiz Temmuz ayında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Balıkesir’de Toplu açılışlar ile temeli attığı Ericek Göletinde çalışmalar aralıksız devam ediyor. Ericek mahallesinin 1.5 kilometre kuzeybatısında bulunan Kocadere Deresi üzerinde yer alacak olan göletin proje alanında daha önce sulu tarım yapılamıyordu. 

DURSUNBEY’DE 8 GÖLET YAPILIYOR

Gölet çalışmalarını yerinde inceleyen Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan Ericek Göletinin 31 Temmuz 2016 tarihinde Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından Balıkesir’de temelinin attığını belirtti. Başkan Bahçavan; “Şu anda inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. 28 metre gövde genişliği ve yaklaşık 26 kilometrelik boru ağıyla Dursunbey’de ki bir çok köyün içme ve kullanma ihtiyacını karşılayacak bir göletimiz. Ericek, Meydançayırı, Karakaya, Gölçük Kavaçık ve Beyce mahallelerimizin hem içme hem de kullanma suyunu karşılayacak bir gölet. Tabi bu bölgelerde bu zamana kadar halihazırda bir sulu tarım yoktu. Oradaki madenlerin kapanmasıyla insanlarımız oradan göç vermeye başlamıştı. İnşallah bu göletler insanların tarıma biraz daha katkıda bulunarak özellikle sulu tarıma yönlenmelerini sağlayacak. Tabi bunun yanında Kavacık Göleti devam etmekte. Odaköy Göletimiz aynı şekilde 31 Temmuzda ihalesi yapılmıştı. Süleler barajımız 2013 yılında faaliyete geçti ve bölgedeki insanlarımız için bu güzel bir örnek oldu. Şu anda Dursunbey’de bitmiş ve inşaatı devam eden yaklaşık 8 tane göletimiz var. Bu çalışmalarından dolayı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne, Bölge Müdürlüğümüze Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğluna teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Gölet ile ilgili DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Proje tamamlandığında tarımsal gelirde artışlar ile göç olgusundaki ekonomik etkiler devre dışı bırakılacak. Proje bittiğinde Şabanlar köyü ile Umurlar köyü arasında yer alan 163 hektar tarım arazisi ve Beyce köyü civarında Koca dere kenarında yer alan 49 hektar tarım arazisi bu proje ile sulama olanağına kavuşacak. Ericek, Meydançayırı, Karakaya, Gölçük Kavaçık ve Beyce Köylerinin içme-kullanma suyunun temini de sağlanacak. Balıkesir-Dursunbey Ericek Göleti kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve 28 metre yüksekliğinde. Balıkesir-Dursunbey Ericek Göleti ve Sulaması toplam 700 gün içerisinde tamamlanacak olup 2018 yılında hizmete girmesi amaçlanıyor” denildi.

Yorum Yapmak için Tıklayınız.