Haberler

Dursunbey Baranası Sezon Finali Yaptı

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası içinde gösterilen Barana gecelerinin bu yılki sezon finali Barana Kültür evinde gerçekleşti.

Videoyu İzlemek için Tıklayın...
01 Mayıs 2017 Saat: 20:59

Balıkesir ve Dursunbey’in kültürünü tüm dünyada sergileyen ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası içine alınan Barana Geceleri 2016 sezonunu Ekim ayında açmıştı. Her yıl Ekim ayında başlayan ve Mayıs ayında son bulan bu tarihi kültürün 2016 yılı sezon finali ise geçtiğimiz gün Barana kültür evinde gerçekleşti.

Barananın Sezon finali programına ev sahipliğini Ümit Kalkmaz isimli ahbap yaparken, programa Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Garnizon Komutanı Başar Akın, İlçe Jandarma Komutanı Ömer Faruk Gürsoy, Belediye Meclis Üyesi Vacit Kahvecioğlu, davetliler ve çok sayıda barana ahbabı katıldı. 2016 sezonunun son Barana Gecesinde barana ahbapları söyledikleri türküler ile ev sahibini ve katılımcıları selamladı. Programa özel çiğ köfte ziyafeti de düzenlenirken, söylenen türküler eşliğinde çiğ köfterler de hazırlandı.

Uzun yıllardan bu yana İstanbul’da yaşayan ve dedelerinden bu kültürü sıklıkla duyan Erdoğan Avcı isimli vatandaş’ta bu geceye katılarak bu Kültürün devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Avcı; “Doğduğum büyüdüğüm ilçemde yılar sonra bu kültürü tekrar görmek beni çok mutlu etti. Çocukluğumda hep büyüklerimden duyardım ve çok merak ederdim. Zaman zaman araştırdım fakat çok fazla bilgi bulamadım. Bu kültürün tekrar canlandığını görmek beni çok mutlu etti. Gönülden destekliyor ve bu örfümüzü âdetimizi sevdiğimizi belirmek istiyorum” dedi.

Gecenin ev sahipliğini yapan Ümit Kalmaz ve DUFAD Başkanı Halil Erkek’te Barana ve Barana kültürü ile ilgili açıklama yaparak başlangıç ve bitiş tarihleri ile ilgili açıklama yaptılar. Yaklaşık üç saat süren programda Barana oyunları sergilerinirken ayrıca orta oyunları da sergilendi. Gecenin sonunda ise Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan tüm barana ahbaplarına teşekkür ederek bu Kültürün devamını sağlayan herkese minnettar olduklarını ifade etti.

Yorum Yapmak için Tıklayınız.