Haberler

Belediye Meclisi’nden Ermenistan’a sert tepki

Dursunbey Belediye Meclisi Ermenistan’ın uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını Belediye meclisinde okunan bildiri ile kınadı.

Videoyu İzlemek için Tıklayın...
02 Ekim 2020 Saat: 17:57

Dursunbey Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan başkanlığında 2020 yılı Ekim dönemi oturumunu gerçekleştirdi. Başkan Bahçavan, 13 gündem ve 4 gündem dışı maddelerinin görüşüldüğü toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Dursunbey Belediyesi meclis toplantısında, gündem maddelerine geçilmeden önce Azerbaycan topraklarına saldırılarda bulunan Ermenistan’a büyük tepki geldi. Başkan Bahçavan, Dursunbey halkı adına belediye meclisi olarak Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırıları kınadıklarını belirtti. Belediye tarafından hazırlanan kınama metni Başkan Bahçavan tarafından okundu.

Dursunbey Belediyesi Meclis salonunda okunan bildiride şu ifadelere yer verildi: "27 Eylül Pazar günü sabaha karşı işgalci Ermenistan’ın Can Azerbaycan topraklarına saldırısı sonucu Azeri askerlerimizin şehit olduğu ve bazı sivil kardeşlerimizin yaralandığı haberini almıştık. Bu hukuk tanımaz saldırı sonrası başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bölgedeki barışın ve huzurun önündeki en büyük engel olan Ermenistan kınanmış ve kardeş devletimizin her daim yanlarında olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisimizde gurubu bulunan siyasi partilerden AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti’li Milletvekillerimizce Ermenistan kınanmış ve kardeş ülke Azerbaycan’a destek bildirisi yayınlanmıştır.

Bizler de Dursunbey Belediye Meclisi olarak, Ermenistan’ın Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan alçakça saldırılarını en güçlü şekilde kınadığımızı buradan deklare ediyoruz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla can Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği vatan savunmasını da bir ve beraber olarak destekliyoruz. 30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde gurubu bulunan siyasi partilerce imzalanan bildiriyi de desteklediğimizi, bu doğrultuda atılan her adımın yanında olduğumuzu ifade ediyoruz.

Ermenistan bu süreç içerisinde boyunu aşan bir işe karışmış ve kurduğu alçak tuzak içinde boğulmaya mahkûm hale gelmiştir. Ermenistan’ın saldırganlığını bir kez daha gün yüzüne çıkaran bu eylemin, can Azerbaycan tarafından püskürtülmüş olması, saldırganlığın karşılıksız bırakılmayacağının da somut bir göstergesidir. İnsani, vicdani ve hukuki bütün ilke ve esaslara aykırı olan Ermenistan saldırganlığının karşısında kanımızla, canımızla, varlığımızla kardeş ülke Azerbaycan’ın yanındayız. Bu vesileyle Dursunbey Belediye Meclisi olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifa ve tüm soydaşlarımıza başsağlığı dilerken, hemşehrilerimizin dayanışma iradesini de bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz.

Biz bir millet, iki Devletiz. Azerbaycan halkı yalnız değildir. Yalnız kalmayacaktır" denildi.

 

Yorum Yapmak için Tıklayınız.