Başkanın Mesajı

Değişen, Gelişen Dursunbey

09 Eylül 2017 Saat: 17:15

Yıllar yıllar önce Balıkesir dışında herhangi bir il veya ilçede ‘nerelisiniz’ diye sorduklarında  ‘Dursunbeyliyim’ dediğimizi; orası neresi diye insanların merakla sorduklarını hatırlıyorum. Tabi yıllar geçti ve şükür bugün artık ilçemiz tüm ülkemizde tanınıyor hale geldi.

Kerestesiyle, madenleriyle, Suçıktısıyla ve özellikle ilçemiz dışında yaşayan yaklaşık yüz bin gurbetçi elçisiyle, mütevazi insanları ile ne kadar önemli ve büyük bir ilçe olduğumuzu biliyoruz ve tüm Dünya’ya duyurmak için Belediye olarak gayret ve çalışma içerisindeyiz.

2014 yılında seçimlerin arefesinde hazırladığım ‘Seçim Beyannamemizde’; altyapı, çevre ve peyzaj, Sosyal-Kültürel projeler ve en önemlisi olan “İstihdam, işsizlik, göçü önlemek için çareler” konusunda yapacağımız çalışmaları, bir bir sıralamış ve biz hükümetimiz ve Belediyemizle bunları yapmak için geliyoruz demiştik. Beyannamemizi okuyan ve inceleyen Dursunbeyli hemşehrilerimizden bazılarının bu broşürleri taahhüt olarak aldıklarını ve bunun altına imzamızı attırdıklarını hatırlıyorum. Şükürler olsun o an aklımıza gelen bu konuları üç buçuk yıllık yönetimimizde%90 oranında gerçekleştirdiğimiz gibi günün gerekliliği olan birçok işi de yaptığımızı görüyoruz.

Duayenimiz Sayın Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Ülkemizin ve İlçemizin kalkınması için gece gündüz demeden ekibimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Hükümetimizin ilçemiz ölçeğinde yaptığı ve devam eden ulaşım yolları, yapımı bitmiş, inşaatı devam eden ve etüd-projesi bitmiş ihaleye hazır yaklaşık 11 adet göletiyle son 15 yılda en büyük yatırımları almış bulunmaktayız.

Balıkesir-Dursunbey bölünmüş karayolu, Dursunbey-Tavşanlı bölünmüş tamamı BSK (Sıcak asfalt) karayolumuzun inşallah en geç 2 yıl içinde bitmesi ve Çanakkale boğaz geçiş köprüsünün açılması ilçemiz açısından çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü Orta Anadolu ve Akdeniz’in trafiği İlçemiz üzerinden geçecek. Karayolları günlük geçecek taşıt sayısını 25 bin olarak öngörmektedir. Bizde yeni yapılan 1/5000 ve 1/1000’lik imar planlarıyla bunun hazırlığı içindeyiz. Özellikle 9100 metre olan Çevreyolumuzda Turizm-Ticaret alanları oluşturarak, Suçıktı ve Saz Mesire alanlarımızı geliştirerek misafir yolcularımızı İlçemizde günübirlik misafir etmek için uğraş içindeyiz.

Hemşehrilerimizin yıllardan beri dile getirdiği ve göçe sebep olduğu sıklıkla konuşulan İlçemizdeki işsizliğe, Organize Sanayi Bölgesi ile çare arıyoruz. Akbaşlar bölgemize yapacağımız OSB için kurulum çalışmalarında önemli ölçüde yol aldık. Şu anda OSB’de alt yapı çalışmaları için gün sayıyoruz. Yaklaşık 20 Milyon TL’ye mal olacak alt yapı çalışmalarının ardından, OSB’mizde fabrikaların temellerini atmaya başlayacağız. İlçemiz dışında yaşayan binlerce vatandaşımıza da OSB’de iş fırsatı sağlayacağız.

Belediyemiz kendi kaynaklarını kendisi üretmek için birçok teşebbüste bulunmuştur. Bunların en önemlisi Şehir içi ve kırsal mahalle yollarının temel, alt-temel ihtiyacı olan malzeme üretim tesisini yani konkasör (taş kırma) tesisi faaliyete geçmiştir. Nakliyesi, üretim malzemesinden kat kat pahalı olan kırılmış taş üretim tesisi hem belediyemize para kazandırmakta hem de yapılacak işleri kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında Beton Santrali ortaklığı, mesire yerlerinden elde edilen gelirler 111 mahallesi olan ilçemizde, halkımıza daha fazla hizmet etmemizi sağlamaktadır.

Yeni ihalesini yaptığımız GES (Güneş Enerji Sistemi)de bölgemizde Belediyeler açısından örnek oluşturacak bir proje olmuştur. Hem ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak, hem de Belediyemize gelir getirecek olması önemlidir. İnşallah 2017 yılsonuna kadar Enerjimizi üretip, sisteme vereceğiz.1 Megawatt gücündeki GES, yaklaşık 1000 konutun enerjisini üretecektir.

Sosyal projelerimizden olan, kimsesiz yaşlı insanları konuk ettiğimiz Sevgi Evimizle, evde sağlık ve bakım hizmetleriyle, 111 mahallemizde 111 ihtiyaç sahibi kardeşimizin ev tadilat ve tamiratıyla, engellilerimize dağıtılan akülü araçlarla, duş ve çamaşır merkezimizle, tematik çocuk kütüphanemizle bölgemizde örnek çalışmalar yapıyoruz.  Değerli vatandaşlarımızda bu çalışmaları yakından görüyor, takdir ediyor ve onlarda buna katkıda bulunuyorlar.

Son olarak bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ve on binlerce hemşehrimizin katıldığı 3 Eylül Dursunbey’in kurtuluşu ve Büyük Dursunbeyliler buluşmamıza iştirak eden hemşehrilerimize, Dursunbey ve Balıkesir Derneklerimize ve bu büyük festivalde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunar, geleneksel hale getirmeyi planladığımız bu etkinliği daha büyük çapta yapmayı planladığımızın müjdesini de veririm.

Yorum Yapmak için Tıklayınız.